Daugelis vis dar galvoja, kad rašyti paprastai yra… prastai. Jeigu kuo įmantresniu būdu reikšme mintis, tai mūsų tekstai atrodys gilesni. Ir… protingesni. 

Kuo daugiau “įdomių” žodžių parašysime, tuo daugiau skaitytojų turėsime. Kuo labiau mintis susuksime į įmantrias frazes ar sakinių formas, tuo mus labiau skaitys ir vertins.

Rašyme viskas lygiai taip pat kaip ir gyvenime. Išminčius visuomet paprastas ir jo kalba paprasta. Jis nesistengs kurti dirbtinio įvaizdžio ar demonstruoti savo išprusimą tarptautiniais žodžiais, gudriais išsireiškimais.

Gilus žmogus kalbės  taip, kad jį supras ir suaugęs, ir vaikas. Tik kiekvienas pasiims iš jo kalbos tiek, kiek pats turi viduje vidinių resursų.

Tekstuose irgi galima sutikt ir išminčių, ir norinčių tokiais a t r o d y t i.

Išminčius visuomet galvos apie tą, kuriam rašo ir tai, ką nori pasakyti. Jis stengsis save reikšti su pagarba tam, kuris skaito ir galvos apie jo komfortą, gerą savijautą. 

Jis neleis pasijausti neišmanėliu tam, kuris skaito, ir savo tekstais nevers griebtis tarptautinių žodžių žodyno ar perskaityti kalną davasinės literatūros, kad galėtų suprasti žongliravimą jam nesuprantamomis sąvokomis.

Jeigu rašote tekstus, kuriuose norite apie kažką papasakoti, informuoti, pakomentuoti, pasidalinti, į pirmą vietą statykite minties aiškumą, o ne savo saviraišką. 

Pabrėžiu, kalbu apie informuojančius, pasakojančius tekstus, o tokie yra dauguma kasdienybėje rašomų tekstų. 

Ir nekalbu apie terapinį, kūrybinį rašymą, poeziją, romanus, apsakymus, nors pastaruosiuose taip pat labai svarbi struktūra, forma ir kiti “nepoetiški” reikalai.

Noras pasirodyti protingu informaciniame tekste labiau parodo rašančiojo ego, o ne jo išprusimą ir atitolina nuo tikslo – suteikti informaciją tam, kuris dabar skaito.

KELI PATARIMAI

  • Jeigu norite rašyti įtaigiai, rašykite paprastai ir aiškiai.
  • Kuo mažiau dalyvių, ypač neveikiamųjų jų formų.
  • Kuo trumesni sakiniai. Skaidykite ilgus sakinius į kelis.
  • Dalyvius keiskite veiksmažodžiais, kurie tekstuo suteikia daug energijos ir gyvumo.
  • Redaguiokite kelis kartus!
  • Taupykite žodžius kaip pačią brangiausią valiutą, nerašykite to, kas nereikalinga, neduoda tekstui jokios naudos, o tik užima brangią vietą.

Paprasta paprasto rašymo formulė. Sakinio struktūra: 

  • veiksnys (kas)+tarinys (ką veikė). 
  • prie veiksnio pridėkite – koks?
  • prie tarinio pridėkite – kaip?kokiu būdu?

Pvz.: Žmogus (veiksnys) eina/ėjo (tarinys)

Pavargęs žmogus ėjo vilkdamas koją už kojos. 

Ir gausite patį paprasčiausią sakinį:) Pradėkite nuo to. Taip rašydami ne tik po truputėlį imsite jausti sakinio pulsą, ritmą, energiją. Tekstas taps aiškesnis ir naudingesnis tam, kuris skaito. Žinutė, įdėta į tekstą, greičiau pasieks skaitytoją protą ir širdį. 

Taip rašydami pasieksite ir dar vieną tikslą: labai gerai išvalysite savo galvą nuo nereikalingų dalykų ir pradėsite mąstyti aiškiau. Ir netgi nurims nuolat tarškančios mintys, atsiras daugiau ramybės:)

O kai jau įgusite rašyti paprastai, galite pamažu pridėti aštresnių ar saldesnių prieksonių:)

Sėkmės!

Patiko? Pasidalink: