Tekstų rašytojo atmintinė
512
“Noriu rašyti. Bet nežinau, ką rašyti ir kaip. Gal galėtumėtė patarti? ”,- siunčia man žinutę vaikinukas. Tokių žinučių gaunu labai dažnai. Ir, prisipažinsiu, jos mane visuomet nustebina.
Todėl rašau atsakymą visiems, kam kartais kyla tokių klausimų:)
KĄ RAŠYTI?
Jeigu kyla noras rašyti, jis visuomet atsineša su savimi tai, ką reikia išrašyti. Tad į klausimą “ką rašyti?”, galite atsakyti tik jūs pats, o ne, pavyzdžiui, aš:) Juk negaliu kitam žmogui įlįsti į vidų…Juk būtent jame, greičiausiai, kunkuliuoja kažkokios mintys, jausmai, patirtys, išgyvenimai. O tai ir yra toji medžiaga, iš kurios gimsta tekstai.
Žinoma, jeigu tas noras tikras. Jeigu jis yra to žmogaus, o ne įteigtas aplinkos, mados, kokio nors „pseudonoro”, pvz., tapti influenceriu…:)
NUO KO PRADĖTI?
Geriausia visuomet pradėti nuo dienoraščio, Ryto puslapių, tai yra, terapinio rašymo, kurio pagalba atiduosite savo vidinį gyvenimą popieriaus lapui. O jame, atidžiai pažvelgus, galima rasti temų eilėraščiams, novelėms ar apybraižoms.
Tačiau, jeigu jūs turite kokią veiklą ir būtinai reikia aiškiai, įdomiai informatyviai sudėti kokią nors informaciją į formą, tuomet būtina žinoti keletą svarbiausių teksto konstravimo elementų.
Prieš rašant bet kokį tekstą, labai aiškiai sau atsakykite:
- Kodėl rašote šį tekstą?
- Koks to teksto tikslas?
- Apie ką šis tekstas bus?
- Kokią žinutę norite perduoti skaitytojui?
- Kas bus jūsų teksto skaitytojas?
- Koks jo psichologinis portretas (žinosite, kokiais žodžiais su juo kalbėtis, kokią informaciją pateikti)
Taip pat svarbu žinoti teksto rašymo struktūrą
- Tekstui reikia įdomaus pavadinimo
- Įžanga turėtų būti trumpa, įtaigi ir joje – visa būsimo teksto esmė.
- Dėstymo dalyje išplėtokite įžangoje pateiktą informaciją.
- Įdėkite kokią nors įdomią citatą.
- Nepamirškite parašyti, kur tai vyksta ar yra, jei renginys ar parduotuvė, tai reikia adreso, tikslių kontaktų, svetainės, telefono.
- Tekstas neturėtų būti per ilgas.
KAM PASIŪLYTI?
Dar vienas, dažnai pasikartojantis klausimas – kur dėti savo tekstus? Kam juos pasiūlyti?
Geriausia savo tekstus “atiduoti” socialiniams tinklams, pvz., feisbukui. Dalintis savo pastebėjimais, mintimis ant savo sienos, o vėliau galima susikurti ir savo puslapį-tinklaraštį.
Jeigu jaučiatės jau prakutęs rašytojas ir jums rūpi erdvės, kuriose galima tobulinti informacinio žanro įgūdžius, tinkamiausias variantas – dienraščių portalai.
Kalbinkite bobutes, prekiaujančias gėlėmis, įdomius žmones, dalyvaukite renginiuose, rašykite žinutes ir siųskite. Manau, kad portalai jūsų inciatyvomis tik apsidžiaugs:) O jūs gausite neįkainojamos patirties.
Jeigu turite ambicijų tapti naujaisiais hemingvėjais, prašykite, kad jūsų rankraščius paskaitytų kompetetingas literatas -mentorius. Tie žmonės tikrai duos vertingų patarimų.
Tačiau yra dar vienas labai svarbus dalykas, kuriuo, baigdama šį tekstą, norėčiau pasidalinti.
DĖMESIO!Rašymas visuomet vyksta rašymo, o ne kalbėjimo būdu:)
Jeigu tikrai norite rašyti – RAŠYKITE! :)))
Nori parašyt knygą?
Sužinok: Rašymo laboratorija „Lab’as MANO TEKSTAI” https://bit.ly/3buZFEw
Rašymo laboratorija „Lab’as MANO KNYGA”: https://bit.ly/3QoqsRz